Organik Beslenme

shutterstock_71076379

Özel Akademini Anaokulu’nda  yemeklerimiz deneyimli aşçımız tarafından titizlikle hazırlanmaktadır. Aşçımızın gerekli sağlık tahlilleri rutin olarak yapılmaktadır. Çocuklarımızın sağlıklı ve dengeli beslenmeleri için Beslenme Uzmanı tarafından kontrol edilen aylık yemek listemiz ayın başında velilerimize ulaştırılmaktadır. Yemek listemiz mevsim sebzeleri ve meyveleri dikkate alınarak oluşturulur.

Okulumuzda çiftlik sütü ve aynı sütten yapılan ev yapımı yoğurt tüketilmektedir. Okulumuzda kızartma, salam, sucuk, mevye suyu, asitli içecekler ve hazır reçeller vb. ürünler kullanılmamaktadır. Reçellerimiz meyve zamanlarında okul aşçımız ve çocuklarımız tarafından yapılmaktadır.

shutterstock_121532992

Şeker kullanılması gereken yiyeceklerde ise şeker yerine organik pekmez veya keçiboynuzu tozu kullanılmaktadır.

Ayrıca Organik mevsim sebzesi-meyvesi kullanılmaktadır. Örneğin kış mevsiminde salatalarımız domates, salatalık yerine havuç, turp gibi kış sebzeleri ile yapılmaktadır. Aynı şekilde meyve seçimlerinde de mevsimin meyveleri tercih edilmektedir. Çocuklar haftada bir gün mutfak faaliyeti yaparlar. O gün okulda ikindi kahvaltısında yenilecek yiyeceği çocuklarımız  hazırlamaktadır. Okulda kullandığımız bardaklar, tabaklar, kaseler ve sürahiler cam veya seramiktir.

 

Hijyen:

Okulumuzda; mutfak beslenme hijyeni, kişisel hijyen, haşere kontrol, kağıt portföyü ve tüm okul temizliklerinde profesyonel temizlik firmalarıyla calışılmaktadir.